piątek, 25 września 2009

Powsin zawsze będzie pamiętał o kolejce wilanowskiej, choć jej nie ma już od blisko 40 lat. Dzisiaj kolejna ciekawa mapka przebiegu tej linii. Niestety stacji Powsin nie zaznaczono!

poniedziałek, 30 marca 2009

Były w Polsce dwie miejscowości o nazwie Powsino. Nasza, wchłonięta przez Warszawę, dzisiaj znana jako Powsin. I Powsino pod Płockiem, które niestety zostało wchłonięte przez kombinat petrochemiczny i już nie istnieje. Żałujemy, bo to przecież był imiennik, a więc ktoś bliski. Wspominałem niedawno o bratnich Szawłowicach, więc może dzisiaj o Powsinie Płockim.

Była to wieś wchodząca w skład parafii św. Aleksego w Trzepowie (dziś dzielnica Płocka). Parafia w Trzepowie jest dokładnie równolatką naszej parafii św. Elżbiety, bo erygowana została w 1410 roku! (http://miasta.gazeta.pl/plock/1,46343,1532571,.html)

Zazwyczaj w dokumencie erekcyjnym wystawianym przez biskupa dla parafii określone były jej granice i wyliczone miejscowości tworzące nowy okręg duszpasterski. Z tej racji, że dla parafii Trzepowo nie zachował się taki dokument, trudno jest dziś ustalić pierwotny teren nowo powstałej parafii. Z zachowanych zapisów zwraca uwagę pochodzący z 1776 roku protokół wizytacji parafii. Zawiera on nazwy 9 miejscowości, ktore wchodziły w skład parafii: Trzepowo, Brochocino, Brochocinek, Kostrogaj, Chełpowo, Powsino, Bronowo Sady, Bronowo Gąsiory i Tchorz. Dość ciekawy zapis zawiera protokół wizytacji dziekańskiej, dziekana płockiego Wojciecha Chwałkowskiego odbytej w 1783 roku . Poza wyliczeniem wsi należących do parafii trzepowskiej jest zamieszczona wzmianka o tym czy dana wieś była szlachecką, królewską czy też kościelną. I tak własnością kapituły były wioski: Trzepowo i Kostrogaj, królewską - Powsino, królewską i kolegiaty płockiej - Chełpowo zaś pozostałe były szlacheckie. Daje to pogląd i podstawę do stwierdzenia, że właścicielami większości wiosek byli lokalni dziedzice. W najbliższym stuleciu od wspomnianej wizytacji zaszły pewne zmiany jeśli chodzi o wioski należące do parafii Trzepowo. Katalog diecezji płockiej z 1895 roku informuje, że do parafii Trzepowo należały następujące miejscowości: Bronowo - Sady, Brochocin, Brochocinek, Jędrzejewo, Kostrogaj, Krzywosy, Niegłosy, Tchórz, Trzepowo oraz kolonie Chełpowo i Powsino. (( http://www.parafiaswaleksego.plock.opoka.org.pl/ )

Gdybyście chcieli zlokalizować Powsino na mapie, oto pomoc:

 

A kościółek św. Aleksego to rzadki przykład sakralnego budownictwa drewnianego.

 

wtorek, 23 grudnia 2008

Gdzie jest ta wysepka?!

W 1949 roku do probostwa powsińskiego należało 6 mórg ziemi, z czego trzecia część to łąka, jak pisał ks. Malej. Na reszcie gruntu uprawnego ks. Kanonik Kostrzewski założył młody ogród, gdyż rosnące tam wówczas drzewa ze starego ogrodu owocowego (uprawianego może jeszcze przez proboszcza Jana Pawła Woronicza) nie przedstawiały większej wartości. "W ogrodzie znajduje się mała wysepka otoczona wodą. Inwentarz z roku 1893 wspomina, że na wysepce tej znajdowała się altana" - pisze ks. Malej.

A więc ks. Malej widział tę wysepkę w 1949 roku. Gdzie ona jest teraz? Czy ktoś ze starych Powsinian umie zlokalizować tę wysepkę?

piątek, 12 września 2008

Pasjonujące są stare mapy Warszawy i okolic. Zwłaszcza gdy można prześledzić na nich na nich historię Powsina, sąsiednich miejscowości, tworzenie się dzisiejszego układu komunikacyjnego. Tym razem mapa wojskowa z 1931-1932 roku zaczerpnięta ze zbiorów miłośników historii Siekierek: http://www.korzeniesiekierek.pl/pic/galeria/mapa-Warszawa-Pld.-1931-32.jpg.

piątek, 13 czerwca 2008

Wracamy do starych map Powsina.

Wieczorem, gdy Orły Beenhakkera zaciekle walczyły z Austriakami i sędzią Webbem o szybki powrót do kraju, spacerowałem z żoną wzdłuż ścieżki rowerowej, aż do miejsca, gdzie Przyczółkowa wydziela z siebie ul. Łukasza Drewny i wpada do Powsina. I akurat wtedy, gdy Roger Guereirowski strzelił bramkę, żona zapytała - a jak to było, jak nie było Drewny?  Dzisiaj próba odpowiedzi na to intrygujące pytanie.

Na oficjalnym planie Warszawy z 1978-79 roku jeszcze nie ma obwodnicy (tak, wtedy można było uznać to za obwodnicę!).

Ale już na planie Warszawy z 1982 roku ul. Drewny jest:

Wystarczyło 25 lat, powstało osiedle Patio i inne osiedla, a ul. Drewny stała się nową osią Powsina, zabudowaną z obu stron. Jako droga szybkiego ruchu nie ma ona jednak połączeń z ruchem lokalnym po obu swoich stronach. Jest to źródłem różnych zagrożeń - mieszkańcy Patio, jadąc z Konstancina, lubią skracać sobie drogę ścieżką rowerową, bo najbliższe miejsce do nawracania jest dopiero w Natolinie. Mieszkańcy wschodniej strony Drewny robią sobie nielegalne wjazdy na swoje posesje prosto z dwupasmówki. Sytuacja dojrzewa do rozwiązań kompleksowych. Mam nadzieję, że władze miasta czasem tędy przejeżdżają - ach, gdzież ten pierwszy sekretarz, który tędy co dzień jeździł do pracy!

poniedziałek, 28 kwietnia 2008

I jeszcze jedna mapa Powsina do kolekcji. Tym razem Plan Warszawy z 1958 roku. Powsin od niedawna stał się częścią miasta i stąd znalazł się na mapie.

wtorek, 22 kwietnia 2008

Powsin na mapie okolic Warszawy F.Karpowicza sprzed 1914 roku. http://lenrock.org/mapa/

Jest kolejka, nie ma dwupasmówki, nie ma Ursynowa, nie ma Parku Kultury i Wypoczynku! Na mapie widać także Folwark Powsin obok wsi Powsin. Przecina go dzisiejsza Przekorna. Prowadzi do niego polna droga - dzisiejsza Andrutowa.

 Tę stronę oglądano już razy.statystyka