sobota, 27 września 2008

Powsińska jesień muzyczna w Sanktuarium M.B.Tęskniącej - będzie, będzie, jak co roku!

Dobra wiadomość dla wielbicieli Bogusława Kaczyńskiego. W niedzielę 5 października poprowadzi koncert arii operowych i operetkowych w kościele w Powsinie. Pamiętam, jaki tłum gości ściągnął do nas rok temu! Myślę, że i tym razem kościół będzie pełen miłośników Pucciniego, Rossiniego i Kaczyńskiego.

W niedzielę 19 października o 12.30 w naszym kościele z koncertem wystąpi chór "Harfa".

A 26 października, też w niedzielę, ale o 19.00 koncert "Cantores Varsavienses".

Warto przyjechać, posłuchać i obejrzeć piękny powsiński kościół.

czwartek, 25 września 2008

Powsin na drodze z Warszawy do Góry. Góry Kalwarii, oczywiście.

Jeografowie sztabowi stworzyli w 1827 roku atlas Królestwa Polskiego, pokazujący mapy administracyjne poszczególnych województw. Na mapie Województwa Mazowieckiego jest, oczywiście, Powsin. Droga wiodła przez Wilanów, Powsinek, Bielawę, Jeziornę. Konstancina w 1827 roku jeszcze nie było. Na mapie zaznaczono kościół w Powsinie, widać też Okrzeszyn i Kabaty.

wtorek, 23 września 2008

O, ulico Nowokabacka z Powsina do Kabatoursynowa! Jakżeś upragniona, chociaż wciąż niegotowa!

Dzięki, Andrzeju, za dobre wieści. Właśnie przed kilkoma dniami Wilanów ogłosił przetarg na sporządzenie kompleksowej dokumentacji tej arterii ( link podaję za Andrzejem, żeby uhonorować jego czujność:  http://powsinoga1.blox.pl/2008/08/Ja-sie-relaksuje-wakacyjnie-a-tam-przygotowania-w.html#ListaKomentarzy ).

Kto ciekaw, może obejrzeć na rysunkach  jej przebieg (Koncepcja.pdf - dokładna mapka). A zwłaszcza zagadkowy węzeł z ulicą Gąsek.

poniedziałek, 22 września 2008

Mieliśmy dożynki powsińskie! Mimo dość paskudnej pogody wszystko się pięknie udało, humory dopisały, tylko gości z Warszawy było mniej, niż można się było spodziewać.

Korowód dożynkowy przeszedł ulicą Przyczółkową od placyku zabaw przy Rosochatej w kierunku kościoła, prowadzony przez parę jeźdźców na gniadoszu i bułanym. W tym czasie od strony kościoła wyszli na spotkanie korowodu księża z ks. infułatem Zdzisławem Królem. A deszcz w tym momencie lał rzęsisty.

Wieńce dożynkowe nieco nasiąknięte wodą ustawiono w nawie kościoła, ks. infułat celebrował Mszę św., starając się w nas wzbudzić lokalny patriotyzm, wynikający z historii (Czersk był w 1398 roku stolicą Mazowsza, Powsin stawał się parafią, a Warszawa była małą dziurą), ze świadectw łask od obecności Matki Bożej Tęskniącej (sam słyszał o dwóch przypadkach rozwiązania trudnych, osobistych problemów pielgrzymów, którzy spojrzeli w oczy świętego Jej wizerunku), i ogólnie z pięknych okoliczności przyrody tutejszej. Bóg zapłać, księże infułacie, za te słowa.

Po Mszy zaczęło się szaleństwo ludowe na proboszczowskiej łące za starą plebanią. Występowały zespoły regionalne z Mazowsza, SGGW i Grodna na Białorusi, sprzedawano wyroby z różnych okolic Mazowsza. Wszystko zakończyło się zabawą z tańcami. Powsińskie Warszawianki zapamiętają pewnie kurpsiowego konferansjera, który cytował taką ojcowską przestrogę: "synu, strzez sie Warsiażanek, bo to z jedny strony Ochota i Wola, ale z drugi i Włochy i Bródno"...

Kto nie był, niech żałuje. Zwłaszcza podpalanego bimberku, którym masowo raczyli się zziębnięci rolnicy i nierolnicy, pysznych wędlin i wiejskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem od baby. A niżej kilka fotek, żeby wam wyobraźnia lepiej pracowała.

Na bułanku i gniadoszu... za jeźdźcami zespół "Powsinianie"...

Pasiaki spod Rawy i Tomaszowa...

Główna estrada na tyłach starej plebanii...

Ach, te dziewczyny z zespołu "Promni" (SGGW)...

Porozumienie między pokoleniami...

Przepalanka zrobiła karierę...

A tu goście z zespołu "Koronki" z Grodna...

 

piątek, 19 września 2008

Dożynki w Powsinie! Klub Kultury zaprasza na niedzielę, 21 września:

- o 11.15 korowód dożynkowy z ul. Rosochatej do kościoła

- 11.30 Msza św. "dozynkowa"

- od 13 do wieczora zabawy i koncerty na łąkach obok klubu i kościoła.

 

A jak będzie zimno i deszczowo? Psiakrew, nie dajmy się pogodzie...

piątek, 12 września 2008

Pasjonujące są stare mapy Warszawy i okolic. Zwłaszcza gdy można prześledzić na nich na nich historię Powsina, sąsiednich miejscowości, tworzenie się dzisiejszego układu komunikacyjnego. Tym razem mapa wojskowa z 1931-1932 roku zaczerpnięta ze zbiorów miłośników historii Siekierek: http://www.korzeniesiekierek.pl/pic/galeria/mapa-Warszawa-Pld.-1931-32.jpg.

wtorek, 02 września 2008

Powsin należy od połowy ubiegłego wieku do dzielnicy Wilanów. Zatem świeto Wilanowa, to też nasze święto. A Wilanów świętuje w rocznicę bitwy pod Wiedniem, w której, jak wiadomo, Niemcy znów obrazili naszego wielkiego króla Jana III.  Żeby odpokutować tę niemiecką butę, niejaki Strauss, Austriak, napisał parę walców i marszów, które zostały poświęcone królowi Janowi. A więc:

W czwartek, 11 września, o 19.00 – Gala Strauss, plener Centrum Kultury Wilanów w Powsinie, ul. Ptysiowa 3 ( w razie deszczu gala odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej).

Wiwat wikoria, na pohybel bisurmanom, Powsinianie - do muzyki!Tę stronę oglądano już razy.statystyka