niedziela, 30 września 2007

Rynek Powsiński pod znakiem zapytania?

W poniedziałek w urzędzie dzielnicy Wilanów o 17.00 spotyka się Komisja Ochrony Środowiska, w programie przewidziano dyskusję o Rynku i niedawno wydanej opinii o wpływie tej inwestycji na środowisko. Spotkanie jest otwarte dla zainteresowanych tym tematem. Wiadomo, że istnieje silne lobby przeciwne tej inwestycji, które będzie się starało zatrzymać dalsze działania. Cokolwiek by nie myśleć o intencjach tego lobby, to nie można zapominać o następujących sprawach.

1) Urząd wciąż wydaje pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych na terenie Powsina. Rosną kolejne osiedla domów jednorodzinnych. Rocznie przybywa w Powsinie około 100 mieszkańców. W ciągu najbliższego roku ma powstać zespół apartamentowców na 350 mieszkań, budowany przez Fadesę. To jest około 1 000 nowych mieszkańców.

2) W Powsinie są tylko cztery sklepy spożywczo-gospodarcze o powierzchni poniżej 100 m2 każdy.

3) Teren, na którym ma powstać Rynek jest przykładem skrajnej dewastacji środowiska naturalnego. Znajdują się na nim ruiny zabudowań, gruz budowlany, płyty betonowe oraz działająca stacja paliw. Wierzę, że ma ona wszelkie atesty, ale jej wygląd i wygląd otoczenia wskazują na możliwość zanieczyszczenia gruntu produktami ropopochodnymi i benzynami. Uporządkowanie tego terenu będzie ważnym przedsięwzięciem proekologicznym.

Jaką przyszłość rosnącej populacji Powsina szykują władze samorządowe? Dużo zależy od przebiegu jutrzejszego spotkania.

czwartek, 27 września 2007

Gdyby nie zaniedbanie władz samorządowych Wilanowa, ulica Nowokabacka, biegnąca z Ursynowa obok Patio do Łukasza Drewny, może byłaby już dziś gotowa... A gdyby była, to pewnie zamiast do Metra Wilanowska jeździlibyśmy do Metra Kabaty ;-)

Był nawet pomysł na rewolucję komunikacyjną. Zamierzano zabrać nam nasz ukochany 519! Niestety przez najbliższych kilka lat nic mu nie grozi, bo ulicy na razie nie będzie. Oto szczegóły.

 Projekt zmian po wybudowaniu ulicy Nowokabackiej

·         139 - OGRÓD BOTANICZNY - Prawdziwka - Borowa - Łukasza Drewny - Przekorna - Przyczółkowa (powrót: Przyczółkowa - łącznik - Łukasza Drewny) Nowokabacka - Rosoła - Wąwozowa - al. KEN - OS. KABATY
Skrócenie trasy do metra. Przyspieszy dojazd z i do centrum do Ogrodu Botanicznego w Powsinie a także do wsi Powsin.
Częstotliwość: [25 lub 30*]/[50 lub 60**; w wakacje 25 lub 30*]/[50 lub 60**; w sezonie 25 lub 30*]

·         504 - EMILI PLATER - [...] - Wąwozowa - Rosoła - Nowokabacka - Przyczółkowa - Przekorna - Opieńki - POWSIN-PARK KULTURY

·         505 - DW. CENTRALNY - [...] - Wąwozowa - Rosoła - Nowokabacka - Przyczółkowa - Przekorna - Opieńki - POWSIN-PARK KULTURY
Wydłużenie trasy obu powyższych linii ma na celu wykorzystanie możliwości połączenia centrum z Powsinem przez Ursynów. Mają także zastąpić mieszkańcom Powsina linię 519.
Wspólna częstotliwość: 10/15/15; co 3 kurs to 504; pozostałe - 505

·         519 - EMILI PLATER - [...] - al. Wilanowska - Przyczółkowa - WILANÓW
Skrócenie trasy. Zastąpienie w Powsinie przez linie 504, 505 i 725.
Częstotliwość: 15/15/20

·         725 - KĘPA OKRZEWSKA-CMENTARZ - OKRZESZYN - Wiechy - Rosochata - Przyczółkowa - Przekorna - Gąsek - Nowokabacka - Rosoła - Wąwozowa - al. KEN - OS. KABATY
Stworzenie z linii dowozówki do metra dla Okrzeszyna, Powsina i Starych Kabat. Rozważane także przedłużenie do Kępy Zawadowskiej.
Częstotliwość: 15****/30**/[60*; w wakacje 30**]

* - 1 brygada

** - 2 brygady

środa, 26 września 2007

Szykujemy się do wyborów. Na polu przy Rosochatej, a może Starodawnej, dojrzewają głowy polityków.  Jeszcze miesiąc do zbiorów, pewnie urosną.

poniedziałek, 24 września 2007

Odwiedziłem miejsce pod osiedle Fadesy. Cisza, spokój, nic się nie dzieje. Ale to cisza przed burzą.

Ostatnio Fadesa Prokom zawiązała spółkę FPP Powsin. Spółka Fadesa Prokom Polska (FPP), w której Polnord ma 49 proc. udziałów, jest spółkę celową, która wybuduje w Powsinie zespół mieszkalny o powierzchni 30 tys. m.kw. na działce o powierzchni 66 tys. m.kw. 

Wygląda to jeszcze niewinnie, ale jak się zacznie, to...

niedziela, 23 września 2007

Słoneczny, ciepły, leniwy był ten  pierwszy weekend jesieni. Echa kampanii bitewnych docieraja z dala, ale słabo i nie zaprzątają nam uwagi. Czasem jakieś dowcipne witze i zwischenrufy (z przeproszeniem patriotycznie nastawionych czytelników) do nas dotrą - na przykład, że jeśli partia i rząd nie wygrają w wyborach, to będzie to równoznaczne z 13 grudnia 1981 roku. Panie Premierze, gorzej, będzie to równoznaczne z 1 września 1939 roku. Biorąc pod uwagę rodziny Donalda i Nelly.

A propos. Powsińska podstawowa organizacja partyjna wystartowała dziś z kampanią i po niedzielnych Mszach św. wystawiała przed kruchtą stolik z listami poparcia dla list. A nasz ksiądz rezydent od paru dni szykuje elaborat z zasadami, jakimi ma się kierować parafianin przy tym stoliku, wahając się - poprzeć, nie poprzeć? No, jak to? Zasady zobowiązują!

Pamiętacie rok 2005? O roku ów...! Powsin głosował pół na pół (ale nic z tego nie wyszło, bo wygrała SO i LPR), natomiast Bielawa się załapała i przeżywała tryumfalne dwa lata.  Bo w Bielawie złodziei i oligarchów wyłapano, łapówkarstwo zlikwidowano przy pomocy prowokacji, zlustrowano bociany, zdekomunizowano komunikację, za granicą Bielawę zaczęto cenić (a nawet się jej bać, jak twierdzili niektórzy) i w ogóle było super. Myślę, że tym razem Powsin weźmie z Bielawy przykład.

Miłego tygodnia życzę wyznawcom, agnostykom i ateistom.

środa, 19 września 2007

Nie wszyscy wiedzą, że w Powsinie dobra woda jest nie tylko w Parku Kultury i Wypoczynku, ale także płynie z kranów w naszych domach. Od prawie trzech dziesiątków lat korzystałem z ujęć czwartorzędowej wody źródlanej w Parku. Były czasy, kiedy używałem jej do robienia domowego wina z czerwonych porzeczek. Pyszne było.

Kiedy na dobre sprowadziłem się do Powsina, miałem początkowo własną studnię, ale wkrótce ówczesna gmina Wilanów wybudowała ujęcie głębinowe na ul. Potułkały ze stacją odżelaziającą i wodociąg rozprowadzający wodę po całym Powsinie. Zarządzał tym wodociągiem "Wodrol" z Pruszkowa.

W zeszłym roku rozeszły się pogłoski o przejęciu wodociągu od "Wodrolu" przez MPWiK. Ale to chyba nieprawda, bo "Wodrol" nadal wystawia faktury. Może brak kanalizacji sprawił, że MPWiK nie było zainteresowane samą wodą?

A tej jesieni czeka nas akcja wymiany wodomierzy. Urząd dzielnicy już o tym informuje. 

"Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy uprzejmie informuje, że w terminie od 3 września do 15 grudnia 2007 r. będzie prowadzona wymiana wodomierzy na przyłączach zasilanych z sieci wodociągowej Zawad i Powsina. Jednocześnie zostanie przeprowadzony montaż zaworów antyskażeniowych. Prace wykonywane będą przez pracowników firmy „Wodrol”. W przypadku pytań bądź potrzeby uzgodnienia terminu wykonania powyższych czynności prosimy o kontakt z Panem Piotrem Kolasińskim nr tel. 0 694-404-990."

 

poniedziałek, 17 września 2007

Wiadomości o Rynku Powsińskim pojawiają się rzadko i skąpo, a nas - tutejszych - aż skręca z ciekawości.

Dowiedziałem się ostatnio z kręgów dobrze poinformowanych, że tzw. komercjalizacją obiektu  zbudowanego przez Anconę ( czyli zapewnieniem programu związanego z przeznaczeniem na centrum handlowe ) zajmie się polski oddział brytyjskiej firmy doradczej Lambert Smith Hampton, która m.in. zagospodarowywała Starą Papiernię w Konstancinie.

LSH jest obecna na polskim rynku od lutego 2002 roku. Od tego czasu firma wzięła udział w wielu projektach konsultingowych dotyczących nieruchomości komercyjnych oraz zrealizowała transakcje, których powierzchnia łączna przekraczała kilkaset tysięcy metrów kwadratowych.  Aktualna działalność LSH skoncentrowana jest na pełnym doradztwie z zakresu nieruchomości handlowych, przemysłowych biurowych i mieszkaniowych. LSH jest członkiem Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Ponieważ plan zagospodarowania ułatwia realizację inwestycji, może ona być oddana do użytku już w 2009 r., chyba że ustawa "400 m2" da okazję samorządowi do utrącenia tej potrzebnej inwestycji. A trzeba pamiętać, że już pozwolono, by w Powsinie Fadesa zbudowała osiedle na 350 mieszkań. To będzie dodatkowe 1000 mieszkańsców! A w tej chwili na miejscu są cztery sklepiki wiejskie (mydło i powidło) po 100 m2 każdy.

wtorek, 11 września 2007

Żegnajcie Przyjaciele, odszedłem dziś do kociego nieba. Wasz Dymitr.

 Tę stronę oglądano już razy.statystyka