wtorek, 26 sierpnia 2008

Gdzie w Internecie można odwiedzić Powsin? Znajdzie się parę takich miejsc...

Ostatnio wpadlem na stronę zrobioną przez uczniów szkoły amerykańskiej w Bielawie, ops! pardon!, w Konstancinie-Jeziornej. Ciekawe, jak nas widzi miedzynarodowe towarzystwo w wieku szkolnym. A w dodatku piszą o nas we współczesnej łacinie - po angielsku.

 http://www.asw.waw.pl/content/view/647/

Warto zajrzeć. Wiem, że odwiedzają ten blog goście z USA (ostatnio rzucił tu okiem ktoś ze Stony Brook) - strony American School of Warsaw mogą Wam się przydać.

piątek, 22 sierpnia 2008

Uwaga, miłośnicy hazardu w Powsinie! Przyjmuję zakłady, kiedy wybudowana będzie ulica Nowokabacka między Drewny a Wąwozową na Kabatach. Jako pierwszy obstawia burmistrz Wilanowa:

"... Wiceburmistrz Lasota już teraz wspomina o projekcie drogi wzdłuż ul. Rosnowskiego i w okolicach osiedla Patio, której budowa rozpocznie się jednak nie wcześniej, niż za dwa lata."  (http://www.zw.com.pl/artykul/176,280048_Droga_zamiast_laczyc__juz_podzielila.html

Może ktoś obstawi wcześniej? Odwagi!

poniedziałek, 18 sierpnia 2008

Niedawno pisałem, że Fadesa wywiera naciski na szybką budowę kanalizacji i wodociągu, na które czeka Villa Botanica w Powsinie. Fadesa jest skuteczna. Już są gotowe decyzje znoszące potrzebę certolenia się z drogowcami na Rosochatej i Przyczółkowej ( http://powsinoga1.blox.pl/2008/06/wpis-1.html  ). A mianowicie: 

Prezydent m. st. Warszawy zawiadamia, że w dniu 01.08.2008 została wydana decyzja nr 17/2008  o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej  na  budowie  kanalizacji sanitarnej  w pasie drogowym ul. Rosochatej na terenie Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy  na działkach  ewidencyjnych  nr  56  z   obrębu 1-06-69,  dz. ew. nr 1 z obrębu 1-06-82, dz. ew. nr  84 z obrębu 1-06-70 oraz dz. ew. nr 1 z obrębu 1-06-83.

Prezydent m. st. Warszawy zawiadamia, że w dniu 06.06.2008 została wydana decyzja nr 14/2008  o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej  na  budowie  wodociągu w pasie drogowym ul. Przyczółkowej na terenie Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy  na działkach ewidencyjnych nr 38/10, 38/11, 38/12, 38/13, 38/14, 38/15, 38/16 z obrębu 1-10-40,  dz. ew. nr 22 z obrębu 1-06-39, dz. ew. nr  1, 28/1, 28/2, 28/3, 28/4, 28/5, 28/6, 28/7, 28/8, 28/9, 28/10, 28/11, 28/12, 28/13, 28/14 i 28/15 z obrębu 1-06-40 oraz dz. ew. nr 17/1, 17/2, 46/2, 24 i 25 z obrębu 1-06-56.

W opinii Muratora: "...projekt, o nazwie Villa Botanica w Powsinie, tuż obok Lasu Kabackiego (Warszawa) to sprawa dalszej - jak się wydaje - przyszłości. Na przyszłe osiedle prowadzi na razie jedna wąska ulica, mianowicie Potułkały. Deweloper pracuje nad doprowadzeniem na ten obszar wodociągów i kanalizacji. Miałyby one być podłączone do kolektora Zawadowskiego, którego budowa... z powodu braku zgody ZDM zatrzymała się ponad rok temu na ulicy Bruzdowej." Czy to znaczy, że ta "dalsza przyszłość" może nie być aż tak daleka?

środa, 13 sierpnia 2008

Z Powsina do Bielawy prowadzi ulica bocznikująca zakorkowaną ul. Warszawską. Kiedyś był to cichy zakątek z miejscami gniazdowania wodnego ptactwa, dziś ruchliwa szosa między Szkołą Amerykańską i osiedlem Konstancja z jednej strony, a pałacem Anny Hinckfuss z drugiej ( Ulica-Waflowa-do-niedawna-byla-cichym-zakatkiem ).

Pałac stoi pusty, mimo że od roku wygląda na gotowy do użytku. Ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Jak przystało na magnacką rezydencję, zbudowano do niego dojazd - nową drogę, odchodzącą od szosy powsińsko-bielawskiej. Co ciekawe, droga ta przejęła nazwę ulicy Waflowej, bo poza granicami Warszawy szosa powsińsko-bielawska nosi już nazwę ul. Powsińskiej. A wjazd na tę drogę zamykać będzie wystawna, pałacowa brama z wysokimi kolumnami, boniowaniem i innymi bajerami. Narazie wygląda to tak. Ale można już sobie wyobrazić, jak będzie po ukończeniu tej pracy.

wtorek, 12 sierpnia 2008

Place budowy w Powsinie są liczne i intrygujące (bo albo nic się na nich nie dzieje, albo bardzo szybko coś się zmienia). Dziś aktualności z dwóch z nich, bardzo różnych, ale położonych obok siebie. O budowie drogi lokalnej, równoległej do dwupasmówki po jej wschodniej stronie, już wspominałem. Wygląda to tak:

Na pierwszym zdjęciu w tle reklama Wajdemajera i restauracji Nuvolari. Na drugim zdjęciu droga właśnie doszła do kanału melioracyjnego i zastanawia się, co dalej? Chyba trzeba będzie przerzucić mostek.

A obok tej drogi stoi wciąż remontowany, pochodzący z lat 30-tych XX wieku, budynek byłej szkoły, byłego zakładu pracy chronionej, który w przyszłości (w przyszłym roku, według dyrektora Klubu Kultury Wilanów) ma pomieścić klub, bibliotekę publiczną i ośrodek pomocy społecznej.

Wreszcie zakończyło się odwadnianie fundamentów. Wreszcie - bo trwało to całą wiosnę i wyglądało, jakby budynek miał się zapaść w kurzawce pod ziemię. Teraz remont zaczyna przypominać rozbiórkę. Zdjęto dach, demontuje się stropy. Ciekawe, co dalej?

 

Czy nie intrygujące?

poniedziałek, 11 sierpnia 2008

Ja się relaksuję wakacyjnie, a tam przygotowania w toku, byśmy mogli jeździć legalnie z Powsina na Ursynów i z powrotem! Wydział Infrastruktury Urzędu Wilanowskiego wnioskuje o uzgodnienia i o opinię środowiskową dla ulicy Nowokabackiej.

"Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy informuje, że dnia 08.07.2008 zostały zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie dane o wniosku Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Wilanów z dnia 28.01.2008, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie ul. Nowokabackiej na odcinku od ul. Gąsek do ul. Łukasza Drewny ...
... W związku z powyższym, zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości, w Wydziale Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów Urzędu m.st. Warszawy, ul. St. Kostki Potockiego 11, pok. 407 tel. 642 60 01 wew. 457, 407 w godzinach pracy Urzędu tj.: pn. - pt. w godz. 8.00 - 16.00."

Żeby tylko znów komuś nie wpadło do głowy coś oprotestować! 21 dni niedawno minęło. Ciekawe, jaki jest dziś stan sprawy....

sobota, 09 sierpnia 2008

Park w Powsinie zamienił się w Puszczę Białowieską. Sami popatrzcie.

W dodatku pod palmami???

Czy to od upałów???

poniedziałek, 04 sierpnia 2008

Odbarczać? Czytelnicy "Pamiętnika Powsińskiego" może pamiętają notkę, chyba z ubiegłego roku, o odbarczaniu ulicy Drewny. No i spełniło się.

Wróciłem właśnie z wakacji, a tu Powsin nie do Poznania! Między szkołą a cmentarzem powstańców warszawskich budowana jest nowa droga - tak, właśnie ta odbarczająca. Będzie ona wychodziła na Przyczółkową na przeciwko cmentarza grzebalnego, skąd podąży do Drewny, a następnie równolegle do Drewny (odbarczająco?) w kierunku Przekornej. Z wizji lokalnej wynika, że chyba nie będzie wylotu na Andrutową, jak to było wcześniej planowane. A Budowa wygląda tak:

Ale to nie wszystko. Nasza nowa przychodnia rośnie jak na drożdżach. Stropy nad parterem już są, więc chyba planowany na ten rok stan surowy otwarty jest niezagrożony...Tę stronę oglądano już razy.statystyka