poniedziałek, 28 kwietnia 2008

I jeszcze jedna mapa Powsina do kolekcji. Tym razem Plan Warszawy z 1958 roku. Powsin od niedawna stał się częścią miasta i stąd znalazł się na mapie.

środa, 23 kwietnia 2008

Powsiński przyrost naturalny będzie ocalony! Pomoc przyleciała, wczoraj sam widziałem, a nadzieja była słaba.

Przy ul. Czekoladowej, na wysokich topolach, od wieków było gniazdo bocianie, w którym co roku wyrastało nowe ptasie pokolenie. A w powsińskich rodzinach kwitła tradycja, wspomagana dodatkowo przez fakt, że Powsin był zawsze znany jako podwarszawskie zagłębie kapuściane.

Ten pluralizm tradycji został zachwiany, gdy od chyba dwóch lat bociany przestały odwiedzać swoje gniazdo. W dodatku mieszkańcy domostwa znajdującego sie pod gniazdem, nie bacząc na wyróżnienie, przenieśli je siłą na sąsiednią topolę. No, to już koniec, myślałem sobie.

Ale wczoraj, jadąc autobusem 519, spostrzegłem dwa bociany, krzątające się w gnieździe. Wróciły! A więc oprócz kapusty będziemy też mieli bociany. Wzrosną wypłaty becikowego, oj wzrosną...

wtorek, 22 kwietnia 2008

Powsin na mapie okolic Warszawy F.Karpowicza sprzed 1914 roku. http://lenrock.org/mapa/

Jest kolejka, nie ma dwupasmówki, nie ma Ursynowa, nie ma Parku Kultury i Wypoczynku! Na mapie widać także Folwark Powsin obok wsi Powsin. Przecina go dzisiejsza Przekorna. Prowadzi do niego polna droga - dzisiejsza Andrutowa.

 

wtorek, 08 kwietnia 2008

6 lutego pisałem o ks. Kacprzaku, powsińskim wikarym, ofierze zbrodni katyńskiej. W kwietniowym numerze "Wiadomości  Powsińskich" znalazłem artykuł o innych mieszkańcach Powsina i okolic, którzy zginęli w Katyniu. Autorem jest nieoceniony pan Zygmunt Karaszewski, znawca dziejów naszej powsińskiej ziemi. Oto fragment:

"Z terenu naszej parafii i pobliskich miejscowości doliczyłem się 4 więźniów Kozielska straconych w Katyniu:

- podpor. rezerwy dr med. Stefan Pająk z Klarysewa,

- podch. piechoty Szef Komunikacji Naczelnego Dowództwa WP inż. Wacław Grabau, pracownik fabryki papieru w Jeziornie,

- por. rezerwy inż. Władysław Grabowski, też pracownik fabryki papieru,

- por. rezerwy inż. Marian Michalczyk, jak wyżej.

Więźniami internowanymi w Starobielsku i tam straconymi byli:

- porucznik Służby Zdrowia WP. dr Jan Gutkowski z Jeziorny,

- por. łączności Janusz Wagner z Jeziorny.

W Ostaszkowie był i nie wrócił już, posterunkowy Policji Państwowej z Jeziorny Jan Matyjasiak.

W Twerze zginął ks. mjr Józef Kacprzak, niegdyś wikary powsiński, a później prefekt szkół i kapelan więzienia w Łodzi.

Być może lista ta jest niepełna, czytelnicy zechcą ewentualnie pomóc ją uzupełnić? Niektórzy z wymienionych mają symboliczne groby na naszym cmentarzu, inni tablice na ścianie pamięci Kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach. Wszystkich, bez wyjątku, chciałem choćby na krótką chwilę, tym artykułem, przywrócić pamięci."

Jeśli ktoś z czytelników może dodać jakieś informacje o wymienionych i niewymienionych tu naszych Rodakach, będę wdzięczny za korespondencję w imieniu pana Zygmunta.

środa, 02 kwietnia 2008
Zbieram okruchy pamięci o historii Powsina, dawnej i nowej. Ulica Przekorna, tak ważna dla dzisiejszej topologii naszej miejscowości, została utwardzona dopiero w 1962 roku. Umożliwiło to przedłużenie trasy autobusu 139 spod kościoła do Parku Kultury i Wypoczynku.


Tę stronę oglądano już razy.statystyka