wtorek, 17 listopada 2009

Poranny wjazd z Powsina na górne Kabaty i wieczorny powrót stają się coraz trudniejsze. Kolejki samochodów są coraz dłuższe, głównie z powodu dziury w asfalcie na Nowoursynowskiej przy Rzekotki, zwężającej drogę do jednego pasa i uniemożliwiającej mijanie się pojazdów. Dziura jest przeszkodą obiektywną, ale są też przeszkody subiektywne! Kierowcy podjeżdżający w górę często nie umieją pokonać ostrego zakretu w ulicę Rzekotki na skarpie bez wjeżdżania na sąsiedni pas, co wstrzymuje ruch i też powiększa korki. Mimo że rozmiary i przepustowość tego skrótu jest powszechnie znana, już kilka razy widziałem duże ciężarówki próbujące sforsować drogę, niszcząc ją i wprawiając w furię mieszkańców.

Nic dziwnego, że narastające korki zwiększają desperację mieszkańców i ekologów. We wtorek rano, 17 listopada, ekipa telewizyjna TVN zainstalowała się na przystanku 519 na Kabatach i filmowała sznur samochodów wjeżdżających krok po kroku na skarpę. Boję się, że znów będzie nagłaśniane hasło, żeby ten przejazd natychmiast zamknąć. Bo utrudnia, bo niszczy, bo ...

Bo ja też jestem za natychmiastowym zamknięciem tego przejazdu. Jak tylko zbudowana zostanie ulica Nowokabacka, dotychczasowy przejazd powinien być natychmiast zamknięty! Dlatego Nowokabacką trzeba budować bezzwłocznie, z najwyższym priorytetem. Przecież ani mieszkańcy, ani przyroda nie wytrzymają dłużej tego, co się tam dzieje.

Ale bardziej prawdopodobne jest, że droga zostanie zamknięta, zanim ruszy budowa trasy docelowej. I wtedy stanie się to, co już obserwujemy, gdy kolejka samochodów do wjazdu staje się bardzo długa. Ci bardziej niecierpliwi i "sprytni" kierowcy opuszczają kolejkę i wjeżdżają dzikimi wąwozami w górę, nie patrząc na zakazy, ignorując zniszczenie, które powodują. Na razie są nieliczni, ale gdy legalny wjazd zostanie zamknięty...?

 

czwartek, 12 listopada 2009

Jakiś czas temu pytałem, skąd do Powsina przyjeżdżają zakupy? Teraz wiem: "Z Almy przy Promenadzie, Realu ursynowskiego ze względu na najwiekszy wybór wedlin Olewnika, wspaniałe wyroby, szynka ze Starej Wędzarni (Papierni?), ..."

Ale jak już te zakupy i goście do Powsina przyjadą, to się w nim gubią. Chyba że jadą do Parku Kultury i Wypoczynku. Żeby się nie gubili, władze M.St. wymyśliły MSI. Co to jest MSI? Nie, to nie ma nic wspólnego z firmą Microsoft. Czytajcie tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_(Warszawa), kto nie wie.

Na przystanku autobusowym koło kościoła postawiono tablicę informacyjną miejskiego systemu: piękną, niebieską, świecącą. Mój dom też na niej jest ;D

Pamiętając, że ten przystanek jest systematycznie dewastowany przez - no, pewnie jakichś przyjezdnych, albo zbyt długo czekających na autobus - czym prędzej uwieczniłem tablicę na zdjęciach. Dziś wyglądała ona tak.

niedziela, 01 listopada 2009

"W miejscowości Powsin odbyło się wielkie zebranie chłopskie w dniu święta chłopskiego, przypadającego w pierwszym dniu Zielonych Świątek. Na wielkim placu zebrało się około 5 tysięcy osób z wsi, położonych na południu od Warszawy. Zebraniu przewodniczył Kasperlik. Przemawiali działacze chłopscy z poszczególnych wsi, poczem zabrał głos Karczewski imieniem warszawskich związków zawodowych, Jaczek - imieniem PPS i przedstawiciel Wici, Borowski. Mityng rozpoczął się o godzinie 10 rano i zakończył się odśpiewaniem pieśni chłopskich i robotniczych o 4 po południu."

Tyle można było przeczytaś w dzienniku "Nowy Głos" siódmego czerwca 1938 roku. Ciekawe, czy jeszcze ktoś pamięta to wydarzenie? Przemawiających "imieniem" pewnie nikt sobie nie przypomni. Ale ten wielki plac, na którym zebrało się 5 tysięcy ludzi! I cały dzień wiecowania, pieśni i przemówień - od 10 rano do 16! Nie sądziłem, że w Powsinie było tylu radykałów społecznych...Tę stronę oglądano już razy.statystyka