Blog > Komentarze do wpisu

Na cmentarzu w Powsinie są groby o wartości historycznej, estetycznej, czy z innych względów ważne dla tożsamości tutejszych mieszkańców. Pochowani tu są dyrektorzy papierni skarbowej w Jeziornie, weteran powstania styczniowego 1863 roku, młodociany obrońca Lwowa z 1918 roku. Większość tych zabytkowych lub pamiątkowych grobów nie ma już opiekunów, więc popadają w zapomnienie i powoli niszczeją. Ale od kilku lat z inicjatywy kilku powsinian wybierane są groby wymagające pilnej renowacji i wykonywane są przy nich prace remontowe. Fundusze pochodziły ze zbiórki, jaką co roku na Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny prowadziło tych kilka osób na cmentarzu powsińskim.

Rozmawiałem ostatnio z niektórymi z kwestarzy. Żalili mi się, że ostatnio odwiedzający cmentarz nie są tak skorzy do wsparcia ich inicjatyw. "A po co tu zbieracie? To już na tacę nie musimy dawać! Ciągną tylko pieniądze ze wszystkich!"

Szkoda, bo cel szczytny, inicjatywa wcale nie kościelna tylko obywatelska, a taka reakcja powoduje, że coraz trudniej jest namówić kogoś do kwestowania. 

A może się mylę? Może nie warto się upierać przy ratowaniu starych grobów. Może niech się tym zajmie Kościół. Albo Samorząd dzielnicowy. Albo Rząd.

Nasz Prepozyt, zagadnięty o sprawę kwestowania na cmentarzu w tych dniach, uważa, że zbiórka pieniędzy na cmentarzu, miejscu poświęconym, nie jest rzeczą właściwą. W tym roku wyraził jeszcze na to zgodę, ale w przyszłym...? Trzeba się będzie głęboko zastanowić...

Co o tym myślicie Powsinianie i Wy, którzy macie na naszym cmentarzu groby swoich bliskich? Czy wrzucicie coś do puszek kwestarzy na fundusz renowacji historycznych, powsińskich grobów?

piątek, 30 października 2009, tbgmbx
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
rubeus
2009/11/01 11:31:58
Smuci mnie podejście waszego proboszcza. Stare groby są świadectwem historii, pamiątką po przeszłości okolicznych terenów

Swego czasu odwiedziłem cmentarz w Powsinie i trochę zdjęć porobiłem

rubeus.eu/galeria/thumbnails.php?album=57
-
2009/11/01 13:28:00
Oserwowałem dziś przez chwilę pana kwestującego przy bramie głównej. Wszyscy go omijali jak zarazę...
Też mnie zdziwiła decyzja Proboszcza, ale to tak, jakby wziął problem na siebie. W tej chwili kościół jest remontowany za grube pieniądze, których dużą część dał Wojewoda mazowiecki. Ale dzisiaj taca ze mszy na cmentarzu przeznaczona była w całości na ten remont. Może proboszcz chce sam zasilać fundusz renowacji zabytkowych grobów z wpływów parafii?
-
Gość: Tomek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/10 21:05:06
Moim zdaniem finansowanie renowacji starych grobów nie lezy w gestii mieszkańców. Trudno wymagać od ludzi, aby otwierali portfele na wszystkie pomysły, gdy tylko ktoś na jakiś wpadnie. W dobie kryzysu, trudności ze znalezieniem lub utrzymanie pracy nie należy brać się za rzeczy, na które brak publicznych pieniędzy. Ja osobiście znam cenniejsze inicjatywy które mógłbym wesprzeć, i głównie mam na mysli potrzeby osób żywych, a nie przedmiotów po zmarłych. Uważam, że stare groby należy pozostawić takimi, jakimi je czas przygotował, zadbać jedynie o jako taki względny porządek przy nich żeby nie zarastały zielskiem, ale to chyba nie wymaga jakichś wielkich nakładów ani zbiórek pieniędzy. Osobiście uważam cmentarz za miejsce, na którym kwestowanie jest niewłaściwe, ale to tylko moja opinia.


Tę stronę oglądano już razy.statystyka